Serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę, że będą one umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Mogą Państwo zmienić ustawienia dotyczące plików cookies w swojej przeglądarce.

Nowelizacja ustawy „ O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich”

Opublikowano 13 03 2018

Nowelizacja ustawy „ O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich”

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy „ O organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich”. Spowodowane jest to koniecznością dostosowania przepisów krajowych do przepisów Unii Europejskiej m.in. rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1012 z dnia 8 czerwca 2016 r oraz innych aktów obowiązujących w dziedzinie hodowli zwierząt.

W wyniku wprowadzenia nowych przepisów alpaki uzyskają status zwierząt gospodarskich.

Projekt ustawy jest udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Rządowego Centrum Legislacji w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny pod numerem UC105.

Projekt ustawy reguluje sprawy z zakresu hodowli i oceny wartości użytkowej i genetycznej, prowadzenia ksiąg hodowlanych, rejestrów hodowlanych dla świń i rejestrów dla pozostałych zwierząt gospodarskich, a także ochrony zasobów genetycznych oraz nadzoru nad hodowlą i rozrodem wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.

Wprowadzenie ustawy daje szanse na uporządkowanie spraw związanych z hodowlą alpak i wyeliminowanie wielu obecnie występujących  nieprawidłowości  w obrocie tymi zwierzętami i idącymi za tym zagrożeniami epidemiologicznymi o których wielokrotnie informowaliśmy i ostrzegaliśmy przed ich skutkami. Z drugiej strony wprowadzone wymogi mogą stanowić spore utrudnienie dla osób posiadających alpaki w celach hobbystycznych jak i wykorzystujących je w działalności terapeutycznej.

Członkami PZHA są zarówno hodowcy jak i osoby zajmujący się alpakoterapią,  hobbyści i miłośnicy alpak. Dlatego będziemy reprezentować interesy wszystkich tych grup.

Polski Związek Hodowców Alpak jako jedyna organizacja reprezentująca środowisko hodowców alpak została zaproszona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do opiniowania treści projektu ustawy oraz treści rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy.

Daje to nam realną możliwość wpłynięcia na ich kształt tak aby były one korzystne dla wszystkich posiadaczy alpak. Zapraszamy do merytorycznej współpracy również osoby nie będące członkami PZHA. Ważny jest wspólny głos mający na celu zapewnienie warunków rozwoju hodowli alpak w Polsce. Nie popieramy działań, które właśnie w tej sytuacji zmierzają do podzielenia alpakowego środowiska.

Postrzeganie przez ustawodawcę PZHA jako partnera do rozmów o kształcie nowych przepisów wynika z wieloletniego działania związku oraz z wielu działań podejmowanych szczególnie w czasie ubiegłych dwóch lat zmierzających do popularyzacji hodowli alpak w Polsce. Działania te były okazją do wielu spotkań i dyskusji nad przyszłością hodowli alpak w Polsce z przedstawicielami władzy państwowej, samorządowej, ośrodkami doradztwa rolniczego, uczelni i innych organizacji.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel odwiedza wystawę alpak PZHA podczas II Centralnych Targów Rolniczych 2017 w Ptak Expo Warsaw

Poseł na Sejm RP Jan Krzysztof Ardanowski Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ryszard Kamiński Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Marta Adamowicz Kierownik Działu Technologii Produkcji Rolniczej podczas wręczania dyplomów uczestnikom pokazu alpak PZHA w KPODR Minikowo.

Minister Paweł Mucha Sekretarz Stanu – Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP oraz Dariusz Kłos Zastępca Dyrektora Zachodnio Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego podczas wręczania wyróżnień uczestnikom pokazu alpak PZHA w ZPODR w Barzkowicach.

 

 



Nasi partnerzy